Piaskowiec kombornia
Znaczenie cegły

Znaczenie cegłyDziś trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze kilka wieków temu właściwie wszystkie budynki były wznoszone z drewna. Na terenie Polski mamy bardzo mało pamiątek po czasach piastów. Wyjątkiem jest np. wzniesiony z kamienia zamek w Chęcinach, wszystkie drewniane budowle natomiast niestety spłonęły.
Cegła naprawdę zrewolucjonizowała budownictwo. Najbardziej efektowne średniowieczne budowle w naszym kraju zostały wzniesione przez Krzyżaków. Spójrzmy chociażby na zamek w Malborku, który jest w ogóle jednym z najbardziej okazałych polskich budynków. Gdyby Krzyżacy wznieśli go z drewna nie tylko nie przetrwałby do naszych czasów, ale też nie byłby tak odporny na oblężenia.
To smutne, ale los drewnianych zabytków wydaje się przesądzony, bo zawsze znajdzie się człowiek, lub grupa ludzi, która za dobry pomysł uzna podłożenie pod nie ognia. Taki los spotkał np. kilka norweskich kościołów, które spłonęły w wyniku akcji fanów black metalu, twierdzących, że owe kościoły symbolizują dominację obcego im wzorca kulturowego.

Przeczytaj także pozostałe artykuły o nieruchomościach:

About the author

Related Posts